29 lutego - 2 marca 2015

SweetTARGi 2015

 

To była rekordowa edycja. Na powierzchni 5 tys. m2 zaprezentowało się ponad 100 wystawców a targi odwiedziło prawie 4 tys. zwiedzających.

Po raz pierwszy w Katowicach odbyły się Mistrzostwa Polski Barista 2015, które wygrała Agnieszka Rojewska z Poznania oraz I Mistrzostwa Śląska w serwowaniu deseru na talerzu gdzie złoty medal otrzymała drużyna Adam Jop i Marcin Kruper również z Poznania – GRATULUJEMY. Nowością była Gala Mistrzów, gdzie można było podziwiać pasje, kreatywność oraz oryginalne formy i kompozycje kolorystyczne w wykonaniu wirtuozów gatunku.

Tradycyjnie swoje miejsce miała Strefa Mistrza Branży, która w tym roku popłynęła na „Fali innowacji” w niezliczoną ilością pokazów, prezentacji i szkoleń.

Dziękujemy sponsorom nagród oraz partnerom współpracującym z nami!

Strefa Mistrza Branży

„Na fali innowacji”

Co jest na fali w cukierni i piekarni? Tradycja czy nowoczesność i eksperymenty? A może połączenie jednego i drugiego? W Strefie Mistrza Branży pokażemy zdolnych, pełnych inwencji kreatorów smaku, dekoracji, tekstur, czyli pasjonatów i mistrzów cukiernictwa, piekarstwa, a nawet 1 kucharza: Zapraszamy na pokazy i degustacje pełne dobrego smaku i artyzmu!

Goście Strefy Mistrza Branży

Anna Daraż, Pracownia Tortów „Niezłe Ciacho”

Ceniona i lubiana dekoratorka tortów w stylu angielskim, uczennica Davida MacCarfrea – słynnego brytyjskiego sugercraftera. Od 2008 r. właścicielka Pracowni „Niezłe Ciacho” w Tarnowie, w której stworzyła już ponad 2000 tortów i wciąż prowadzi profesjonalne szkolenia indywidualne. Była pierwszą Ambasadorką firmy Modecor w Polsce (2014 r.), z którą prowadziła cykl szkoleń dla cukierników w całej Polsce. Najbardziej lubi tworzyć torty 3d oraz figurki z masy plastycznej.

Anna Grochalska, Akademia Słodka Pasja

Razem z mężem prowadzi Akademię Słodka Pasja, w której organizowane są szkolenia ze światowej sławy dekoratorami tortów i gdzie można zaopatrzyć się w akcesoria do zdobienia słodkości. Od lat pasjonuje ją cukiernictwo, a największą frajdę sprawia jej dekorowanie tortów; lubi wszystkie style zdobienia, ale najchętniej używa lukru królewskiego (Royal Icing). W wolnym czasie piecze, przyozdabia oraz fotografuje torty, ciasta i ciasteczka, a efektami swojej pracy dzieli się na blogu www.bee-sweet.blogspot.com.

Anna Maria, Kucharnia

Z wykształcenia humanistka filolog, z zamiłowania miłośniczka kuchni, gotowania, eksperymentowania w poszukiwaniu smaków utraconych i takich, które z pozoru wydają się nieuchwytne. Oprócz prowadzenia bloga kucharnia.blogspot.com zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych i promocją produktów przeznaczonych do celów kulinarnych. Jej styl gotowania to przekraczanie wielu barier i standardów. Lubi przepisy i połączenia, które łamią ogólnie przyjęte konwencje, ale kocha też standardowe smaki. Jej gotowanie jest poszukiwaniem i wędrówką, prowadzi w różne strony w zależności od pory roku, nastroju, gości, dla których gotuje, lub miejsca, w którym to robi.

Małgorzata Kalemba-Drożdż, Trochę Inna Cukiernia

Biochemik i miłośniczka kwiatów oraz dzikiej roślinności. Od 7 lat prowadzi bloga „Trochę inna cukiernia” (pinkcake.blox.pl) i wirtualny Klub Kwiatożerców. Opublikowała dwie książki kulinarne: „Kwiatowa uczta. Jadalne kwiaty w 100 przepisach” (2012) i „Pyszne chwasty” (2014), a wkrótce pojawi się jej najnowsze opracowanie: „Słodki sposób na alergię. Wypieki i desery bez mleka i jajek, a czasem bez glutenu”. Na co dzień pracuje na Wydziale Zdrowia i Nauk Medycznych Krakowskiej Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego.

Weronika Burszta, Kawiarnia Giselle

Młoda pani cukiernik, która naukę pieczenia pobierała już jako mała dziewczynka w domowych pieleszach. Karierę zaczęła cztery lata temu od… bloga „Dream about muffins”. W roli baristki i cukiernika pracowała m.in. we wrocławskim renomowanym La Folie, obecnie w kawiarni Giselle. Prowadzi własną rubrykę w kwartalniku kulinarnym „Season Magazyn”. Organizuje personalizowane cateringi weselne i urodzinowe, gdzie sprawdza się też w wytrawnym menu. W najbliższej przyszłości planuje otworzyć pierwszy w Polsce foodtruck z ręcznie robionymi słodkościami.

Łukasz Anioł

24-letni zdolny cukiernik pochodzący z Rudy Śląskiej. Swój fach doskonalił w Wielkiej Brytanii oraz Hiszpanii (Espai Sucre w Barcelonie), obecnie szlify cukiernika zdobywa pod okiem mistrzyni cukiernictwa Bożeny Sikoń. Jego specjalnością jest deser restauracyjny. Pomysłodawca i organizator I edycji Mistrzostw Śląska w Serwowaniu Deserów na Talerzu. Uczestnik eliminacji World Chocolate Masters w Warszawie. Na co dzień pracuje w Warszawie, w Pracowni tortownia.pl.

Jacek Gajdziński, Monika Gajdzińska, firma Dekor Pol

Rodzinny tandem, czyli tata – mistrz cukiernictwa oraz jego córka, młoda i utalentowana dekoratorka ciast i tortów. 22 lata temu Jacek Gajdziński wspólnie z żoną założył firmę Dekor Pol w Zielonej Górze – jedną z pierwszych w Polsce, która rozpoczęła produkcję dekoracji cukierniczych. Dziś firma ma ugruntowaną pozycję na rynku i oferuje szeroką ofertę dekoracji na wiele okazji. W rodzinny interes angażuje się również córka – Monika Gajdzińska, która w wieloletnie doświadczenie rodziców wnosi świeże spojrzenie i talent.

Wiesław Kucia, Szkoła Artystyczna

Mistrz piekarstwa z 15-letnim doświadczeniem, wielokrotny uczestnik krajowych i międzynarodowych konkursów dla piekarzy (wicemistrz świata w piekarstwie z 2009 r.). Od 2008 r. prowadzi Szkołę Artystyczną (www.kucia.com.pl), w której organizuje szkolenia piekarskie i cukiernicze. Autor innowacyjnych materiałów edukacyjnych „Technologia Piekarstwa” dla uczniów kształcących się w zawodzie piekarz oraz nauczycieli.

Maciej Pietras, Modecor

Od 3 lat technolog i przedstawiciel firmy Modecor na południowo-zachodnią Polskę. Świetny szkoleniowiec, który cierpliwie dzieli się swoją wiedzą praktyczną. Często można go spotkać podczas szkoleń i pokazów technologicznych, gdzie prezentuje nowości i produkty firmy Modecor niezbędne w sztuce efektywnego dekorowania tortów, ciast i ciasteczek w stylu angielskim.

Sebastian Krzysiek, Martin Braun – Agrano

Młody i energiczny mistrz piekarnictwa. Przez 10 lat zdobywał doświadczenie w jednej ze śląskich piekarni. Od niedawna doradca technologiczno-handlowy marki Agrano, wchodzącej w skład Grupy Martin Braun, producenta surowców dla branży cukierniczo-piekarskiej oraz gastronomii. Grupa Martin Braun jest liderem na rynku europejskim w produkcji mieszanek do ciast, aromatów, mieszanek do pieczywa. Sebastian jako pasjonat sztuki piekarskiej tworzy niezwykłe i różnorodne wyroby piekarnicze, wykorzystując mieszanki Agrano.

Wojciech Laśkiewicz, Martin Braun

Doświadczony technolog cukiernictwa. Współpracuje ze szkołami zawodowymi, przygotowując młodych adeptów cukiernictwa do konkursów branżowych. Specjalizuje się w dekoracjach i stylu angielskim. Wieloletni technolog i doradca cukiernictwa w Grupie Martin Braun, producenta surowców dla branży cukierniczo-piekarskiej oraz gastronomi. Grupa Martin Braun jest liderem na rynku europejskim w produkcji mieszanek do ciast, aromatów, mieszanek do pieczywa.

Krzysztof Polok, Colorfood

30-letni kucharz i cukiernik rodem ze Śląska, zafascynowany kuchnią molekularną. Interesują go kombinacje kształtu, smaku i koloru, którymi może zaskoczyć swoich klientów. Od 2008 r. prowadzi własne pokazy kuchni molekularnej nie tylko w Polsce, ale też w Europie Zachodniej (na swoim koncie ma eventy we Francji, Niemczech lub Austrii). Szkolił się pod czujnym okiem takich mistrzów, jak: Kurt Scheller, Łukasz Konik czy Jean Bos. W 2014 r. założył firmę Colorfood, która jest połączeniem jego pasji do gotowania z chęcią tworzenia na talerzu oryginalnych form i kompozycji kolorystycznych.

Jakub Przysucha, Cukiernia Czekoladowy

Po obronie pracy dyplomowej pt. „Koncepcja marketingowa dla nowo powstałej cukierni” postanowił wcielić teorię w życie i otworzył własną cukiernię. Zacięcie do wypieków zawdzięcza babci, a warsztat cukiernika – Magdzie Gessler, u której pracował przez kilka lat. Z tej współpracy pozostała w nim dbałość o szczegóły. Jako właściciel i pomysłodawca Cukierni Czekoladowy opiera swój biznes na uczciwości i wykorzystaniu wyjątkowych, wysokiej jakości składników. Pralinki, torciki, torty i słodkie tarty powstają na bazie belgijskiej czekolady, francuskich owocowych purée, wanilii, holenderskiego masła, jajek „zerówek” oraz własnych przetworów owocowych.

Artur Porada, Akademia Kofeiny

Właściciel kultowej Kofeiny oraz Kofeiny 2.0. w Opolu. Barista i trener. Współorganizator Profuzja Barista Challenge – Niezależnej Ligi Baristów oraz zdobywca wielu nagród w mistrzostwach baristów w Polsce i na świecie. Ma misję szerzenia tzw. świadomości kawowej. Swoim klientom najchętniej parzy czarną kawę metodami alternatywnymi – Syphon, Chemex, Aeropress z świeżo palonej 100% Arabiki.

Krzysztof Barabosz, Akademia Kofeiny

Menedżer kultowej kawiarni Kofeina Art Cafe w Opolu. Barista i trener. Współorganizator Profuzja Barista Challenge – Niezależnej Ligi Baristów. Konferansjer Mistrzostw Polski Barista i innych. Uczestnik i finalista wielu mistrzostw baristów w Polsce i na świecie.

Gala Mistrzów

Marcin Paździor
Profesjonalne Szkolenia „Świat Czekolady”

Mistrz Cukiernictwa.
Technik technologii żywności w rzemiośle Ciastkarstwo-Cukiernictwo.
Inspektor praktycznej nauki zawodu branży cukierniczej.

Obecnie jest właścicielem firmy szkoleniowej – Świat Czekolady. Zapewnia wsparcie wszystkim producentom – zarówno profesjonalistom jak i hobbystom w zakresie produkcji cukierniczej. Wieloletni juror wielu konkursów cukierniczych i kulinarnych m.in. międzynarodowego „World Chocolate Masters”, prestiżowego konkursu w którym uczestniczyć mogą najlepsi. Jego pasją od najmłodszych lat jest czekolada. Posiada bogate doświadczenie zawodowe, które zdobywał pod okiem mistrzów w wielu krajach Europy. Przez 10 lat był głównym wykładowcą Chocolate Academy w Polsce. Napisał wiele publikacji w czasopismach branżowych. Jest współautorem przewodnika Finest Belgian Chocolate 2011r. Wiedzę na temat uprawy, zbioru i przerobu ziarna kakaowego wzbogacił pobytem na trzech plantacjach ziarna kakaowego w Ameryce Południowej. Od wielu lat pomaga we wdrażaniu i realizacji innowacji pedagogicznej młodym ludziom w Polsce, Czechach, Słowacji i Norwegii. W pracy bardzo rzetelny i wymagający. Nie boi się nowych wyzwań i chętnie stosuje nowatorskie rozwiązania.

Bożena Sikoń-Wojtal
Mistrz Cukiernictwa

Szef Pracowni Cukierniczej tortownia.pl, kreator smaku i dekoracji cukierniczych, absolwentka wielu szkoleń zawodowych i stażów zagranicznych, m.in. we Francji w szkole Lenotre, w szkole Yssingeaux k/Lionu i Barcelonie. Laureatka konkursów krajowych i międzynarodowych (we Francji, Luksemburgu, Las Vegas) nauczycielka i mentorka wielu młodych polskich cukierników. Przez lata szef pracowni cukierniczej w hotelu Jan III Sobieski. W jej dorobku znajduje się również prowadzenie popularnych programów telewizyjnych takich jak „Warsztaty smaku”, łakocie Bożeny Sikoń w telewizji KUCHNIA+ oraz juror w „Polskim Turnieju Wypieków” w telewizji TLC. Autorka niezliczonych przepisów na słodkości, bohaterka wywiadów telewizyjnych, w magazynach kulinarnych i prasie branżowej. Wielokrotnie jurorka konkursów cukierniczych. Ucząc kładzie duży nacisk na umiejętność rozpoznawania i łączenia smaków, struktur, tak by przygotowane ciasta, torty i desery były w pełni zharmonizowane.Mistrz Cukiernictwa. Technik technologii żywności w rzemiośle Ciastkarstwo-Cukiernictwo. Inspektor praktycznej nauki zawodu branży cukierniczej.

Obecnie jest właścicielem firmy szkoleniowej – Świat Czekolady. Zapewnia wsparcie wszystkim producentom – zarówno profesjonalistom jak i hobbystom w zakresie produkcji cukierniczej. Wieloletni juror wielu konkursów cukierniczych i kulinarnych m.in. międzynarodowego „World Chocolate Masters”, prestiżowego konkursu w którym uczestniczyć mogą najlepsi. Jego pasją od najmłodszych lat jest czekolada. Posiada bogate doświadczenie zawodowe, które zdobywał pod okiem mistrzów w wielu krajach Europy. Przez 10 lat był głównym wykładowcą Chocolate Academy w Polsce. Napisał wiele publikacji w czasopismach branżowych. Jest współautorem przewodnika Finest Belgian Chocolate 2011r. Wiedzę na temat uprawy, zbioru i przerobu ziarna kakaowego wzbogacił pobytem na trzech plantacjach ziarna kakaowego w Ameryce Południowej. Od wielu lat pomaga we wdrażaniu i realizacji innowacji pedagogicznej młodym ludziom w Polsce, Czechach, Słowacji i Norwegii. W pracy bardzo rzetelny i wymagający. Nie boi się nowych wyzwań i chętnie stosuje nowatorskie rozwiązania.

Krzysztof Polok
(Colorfood)

30-letni kucharz i cukiernik rodem ze Śląska, zafascynowany kuchnią molekularną. Interesują go kombinacje kształtu, smaku i koloru, którymi może zaskoczyć swoich klientów. Od 2008 r. prowadzi własne pokazy kuchni molekularnej nie tylko w Polsce, ale też w Europie Zachodniej (na swoim koncie ma eventy we Francji, Niemczech lub Austrii). Szkolił się pod czujnym okiem takich mistrzów, jak: Kurt Scheller, Łukasz Konik czy Jean Bos. W 2014 r. założył firmę Colorfood, która jest połączeniem jego pasji do gotowania z chęcią tworzenia na talerzu oryginalnych form i kompozycji kolorystycznych.

Dawid Szulc
(Główny Technolog Comprital Polska)

Cukiernik z zawodu i zamiłowania. Pasjonat własnej branży. Od blisko 10 lat związany z segmentem lodziarstwa rzemieślniczego. Zajmuje się wdrażaniem produkcji i współtworzeniem nowych lodziarni wraz z ich właścicielami w Polsce i za granicą. Szczególnie bliski jest mu temat produkcji tradycyjnych lodów naturalnych w technologii Clean Label.

Thierry Ayel
Francuski Szef Kuchni i Mistrz Cukiernictwa

Zamiłowanie do gotowania zaszczepiła w nim mama, która gotowała dla całej rodziny. Ukończył Technikum Gastronomi Małej i Dużej o profilu Hotelarsko-Gastronomicznym w Saint-Etienne we Francji. Doświadczenie zdobywał w wielu restauracjach Francji i Szwajcarii. Do Polski przyjechał turystycznie i nawiązał ciekawe znajomości, które wpłynęły na decyzję o pozostaniu w tym kraju. Rozpoczął pracę w wielu restauracjach, gdzie z zapałem zgłębiał tajniki kuchni polskiej jednocześnie dzielił się swoja wiedzą i doświadczeniem w kwestii smaków kuchni europejskiej. Jest organizatorem Dni Kuchni Francuskiej w Zameczku Myśliwskim w Promnicach, pracował jako Z-ca szefa kuchni w Hotelu Best-Western Premium w Katowicach. Był także szefem kuchni w Restauracji Kuchnia i Wino w Pszczynie.
Gotowanie polskich przysmaków przyszło mu bardzo szybko podobnie jak znajomość naszego języka. Aktualnie prowadzi warsztaty kulinarne i cukiernicze dla profesjonalistów i amatorów w zaprzyjaźnionej restauracji Blu w Bielsko-Białej, włoskiej restauracji Avanti w Tychach, RM-Gastro w Ustroniu. Często uczestniczy w pracach jury na konkursach kulinarnych i cukierniczych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Jego wielką pasją jest cukiernictwo. Odkrywanie i poznawanie nowych smaków i trendów a następnie wykorzystywanie doświadczenia i dzielenie się nim jest dla niego aktualnie największym wyzwaniem. Tej pasji jest oddany, pracując w Restauracji Avanti w Tychach jako Mistrz Cukiernictwa. Tu właśnie widzi swoja przyszłość i wie, że jest jeszcze możliwości w kreowaniu smaków do zaoferowania. Na co dzień skromny, a cały jego kunszt widać w jego propozycjach kulinarnych na talerzu.

Nagrodzeni w Konkursie na Produkt Roku

Komisja Konkursowa w składzie:

 • Prof. nadzw. dr hab. Jan Klimek – Przewodniczący Jury
 • Prof. dr hab. inż. Marek Sikora – Członek Jury
 • Dr inż. Renata Korzeniowska – Ginter – Członek Jury

przyznała następujące nagrody:

W konkursie Produkt Roku w kategorii WYRÓB

I MIEJSCE

otrzymała SPÓŁDZIELNIA MLECZARSKA SUDOWIA za produkt o nazwie SER DYMEK WĘDZONY PEŁNOTŁUSTY

 

WYRÓŻNIENIA:

firma ECO TRADE SP. Z O.O. za CIASTECZKA KRUCHE ŻYTNIE-RAZOWE

firma MODENA za MAKARONIKI

W konkursie Produkt Roku w kategorii URZĄDZENIE

I MIEJSCE

otrzymała firma „GORBI” PIOTR GARBASZ za produkt o nazwie TARASOLA

 

WYRÓŻNIENIE:

firma PRO ASCOBLOC SP. Z O.O. za AUTOMAT GAROWNICZY TEFI 800 B

W konkursie Produkt Roku w kategorii KOMPONENT

I MIEJSCE

otrzymała firma HORTINO Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego LEŻAJSK SP. Z O.O. za produkt o nazwie NADZIENIA OWOCOWE POLTINO (WIŚNIOWE, MORELOWE, Z CZARNEJ POŻECZKI, JAGODOWE, TRUSKAWKOWE, RABARBAROWO-PORZECZKOWE, PORZECZKOWO-ŻURAWINOWE)

 

WYRÓŻNIENIE:

firma HELIOS FOOD za produkt o nazwie POMADA WODNA KLASYCZNA

Nagrodzeni w Konkursie na Cukiernię / Piekarnię Roku

I MIEJSCE

otrzymała „CUKIERNIA MAGOSZ” Z KRAPKOWIC

 

II MIEJSCE

otrzymała „PIEKARNIA-CUKIERNIA RUTA BOROWCZYK” Z CHORZOWA

nagroda rzeczowa ufundowana przez firmę Combi Co – Blender, puchar oraz dyplom

 

III MIEJSCE

otrzymała „CUKIERNIA MELBA” Z KRZESZOWIC

nagroda rzeczowa ufundowana przez firmę Magorex, puchar oraz dyplom

 

WYRÓŻNIENIA POZAKONKURSOWE

firma PIEKARNIA-CUKIERNIA RUTA BOROWCZYK za Najpiękniejsze Stoisko (Puchar)

firmy ZPH BARBARA za WAFLE KUKURYDZIANE, BEZGLUTENOWE, BEZ DODATKU CUKRU

I Mistrzostwa Śląska w serwowaniu deseru na talerzu

Jury w składzie:

 • Bożena Sikoń-Wojtal – Przewodnicząca Jury
 • Janusz Profus
 • Paweł Mieszała
 • Thierry Ayel
 • Michał Doroszkiewicz

przyznało nagrody:

I MIEJSCE

Adam Jop i Maciej Kuper

 

II MIEJSCE

Marek Moskwa i Paweł Górny

 

III MIEJSCE

Wioletta Chrapek i Mariola Kamieniorz

Mistrzostwa Polski Barista 2015

Jury w składzie:

 • Sędzia główny: Nora Šmahelová
 • Sędziowie sensoryczni: Marcin Moczydłowski, Magda Grzelka, Katarzyna Zyzało, Michał Sowiński
 • Sędziowie techniczni: Iwona Klimont, Szymon Nowicki

Tytuł

Mistrzyni Polski Barista 2015

otrzymuje Pani Agnieszka Rojewska

Ogólnopolski Konkurs Cukierniczy Zespołowych Mistrzostw Młodych Cukierników na „Najpiękniejszy Mazurek Wielkanocny”

W konkursie przyznano nagrody:

I MIEJSCE

Zespół w składzie: Julita Juszczyk, Karolina Zaczek reprezentujące 12-20 Hufiec Pracy w Rybniku.

 

II MIEJSCE

Zespół w składzie:Natalia Borowicz, Patrycja Szewczykowska reprezentujące firmę AKO oraz Akademię Szkolnictwa „AS” z Inowrocławia.

 

III MIEJSCE

Zespół w składzie: Daria Zapadka, Magdalena Skaba reprezentujące firmę piekarnia – cukiernia Tonik z Rybnika.

Patronat Honorowy 2015
Współpraca 2015
Partnerzy 2015
Patronat Medialny 2015